۱۳۹۸ چهارشنبه ۳۰ بهمن
حضور رئیس دانشگاه الزهرا در چهارمین مجمع دانشگاه های ایران و جهان عرب در دانشگاه فردوسی مشهد
ارسال شده در تاریخ 1398/10/04
ساعت 15:24
چهارمین مجمع دانشگاه های ایران و جهان عرب در تاریخ سوم و چهارم دی ماه 1398 در دانشگاه فردوسی مشهد با حضور جمعی از رؤسای دانشگاه های ایران و جهان عرب برگزار شد. دکتر مهناز ملانظری رئیس دانشگاه الزهرا به همراه دکتر پریچهر حناچی مدیر همکاری های علمی بین المللی دانشگاه نیز در این مجمع شرکت کردند.
دکتر حسین سالار آملی قائم مقام وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در امور بین الملل، دکتر محمد کافی رئیس دانشگاه فردوسی مشهد، جمعی از روسای دانشگاه های ایران، نماینده سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، دکتر محمد فنیش، وزیر جوانان و ورزش کشور لبنان، دکتر محمد ماهر قباقیبی نماینده دانشگاه‌های سوریه، دکتر جلال جمعه نماینده دانشگاه های لبنان، دکتر محسن عبود محسن نماینده دانشگاه های عراق، دکتر تقی عبدوانی نماینده دانشگاه های عمان حضور داشتند و به ارائه سخنرانی پرداختند.
در ابتدای مراسم دکتر احسان قبول معاون بین الملل دانشگاه فردوسی، ضمن خیر مقدم به میهمانان با اشاره به جایگاه ویژه دانشگاه فردوسی مشهد موضوع اصلی این نشست را آینده پژوهی در توسعه جهان اسلام عنوان کرد. وی خاطر نشان کرد 20 دانشگاه از ایران و 11 دانشگاه خارجی از کشور های عربی از جمله عمان، سوریه و عراق و لبنان در این مجمع شرکت کردند که از رهگذر 35 سخنرانی این نشست، به موضوعات مشترک مسائل جهان اسلام پرداخته می شود.
سپس دکترمحمدکافی رئیس دانشگاه فردوسی مشهد ضمن خوش آمدگویی به میهمانان و روسای دانشگاه‌های ایران و عرب، خرسندی خود را نسبت به میزبانی بزرگان و نخبگان علمی از سراسر کشورهای اسلامی ابراز داشت. وی با اشاره به دیپلماسی علمی و موانعی که در این عرصه بر سر راه است، علم را میراث جهانی دانست که با توجه به اشتراکات بسیار فرهنگی دینی و تاریخی کشورهای منطقه با همکاری بیشتر می توان موانع را از سر راه برداشت.


دکترحسین سالارآملی، قائم مقام وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در امور بین الملل، ضمن تقدیر از دانشگاه فردوسی مشهد به خاطر برگزاری این مجمع، با تاکید بر اهمیت علم و فناوری در خدمت جامعه عنوان کرد که باید برای جهانی شدن در چرخه دانایی جهانی قرار بگیریم. وی با اشاره به طراحی ماهواره های کوچک، ایجاد پارک های علم و فناوری، و دستیابی به رتبه شانزدهم در سطح جهان از لحاظ تولید مقالات علمی در ایران، ایجاد شعبه ها و دوره های مشترک در دانشگاههای جهان اسلام، اعزام استاد و همچنین تبادل دانشجو را گام های موثری در جهت تحقق اهداف توسعه همکاری دانشگاه های کشورهای اسلامی دانست.
دکتر مهناز ملانظری نیز ضمن بیان پیشینه روابط علمی و فرهنگی ایران با جهان عرب، بر اهمیت و ضرورت تعامل دانشگاه های ایران و جهان عرب تاکید نمود. وی همچنین برخی از همکاری های دانشگاه الزهرا با دانشگاه های جهان عرب از جمله اعزام اساتید و دانشجویان، جذب دانشجوی بین الملل، برگزاری همایش ها و نشست های علمی مشترک با دانشگاه های جهان عرب، امضای تفاهم نامه های همکاری دانشگاهی و برگزاری آزمون بسندگی زبان عربی با همکاری مرکز التنال العربی کشور اردن را برشمرد.
دکتر ملانظری در ادامه به بیان برخی چالشهای پیش رو در زمینه تعامل دانشگاه های ایران و جهان عرب از جمله فراهم نبودن زیرساخت‌های مناسب دانشگاه ها از جمله امکانات رفاهی- آموزشی و روند بوروکراسی طولانی مدت در مسیر امضای تفاهم نامه ها و همکاری های علمی در دانشگاههای مقابل پرداخت. وی ضمن ارائه راهکارهای تعامل علمی فرهنگی میان دانشگاه های ایران و جهان عرب، ابراز امیدواری کرد برگزاری چنین مجمع هایی زمینه ساز همکاری های علمی و فرهنگی بیشتر میان دانشگاه های ایران و جهان عرب گردد. ایشان همچنین با اشاره به ظرفیت مناسب دانشگاه الزهرا در راستای همکاری های علمی فرهنگی با دانشگاه های جهان عرب از آمادگی همه جانبه دانشگاه الزهرا در این زمینه خبر داد.
درادامه این نشست روسای دانشگاه های کشورهای عراق، سوریه، عمان و لبنان سخنرانی کردند که ضمن معرفی برنامه‌های راهبردی دانشگاه های خود، با توجه به اشتراکات فرهنگی، دینی و زبانی ایران و کشورهای جهان عرب خواستار توسعه دیپلماسی علمی و تعاملات بیشتر دانشگاه های جهان اسلام شدند. همچنین در این نشست روسای دانشگاه های گیلان، دانشگاه خوارزمی تهران، دانشگاه ادیان و مذاهب، دانشگاه مذاهب اسلامی، دانشگاه علامه طباطبایی و دانشگاه نیشابور با حضور در مجمع به ایراد سخنرانی پرداختند و پیشنهادهای خود را درباره موضوع مجمع مطرح کردند. در حاشیه این مجمع مهمانان از موزه اسناد و مفاخر دانشگاه فردوسی مشهد بازدید کردند.
 
ارسال کننده:
تعداد بازدید:510
تصاویر مرتبط:


  برچسب ها
  فیلم مرتبط
  صوت
  مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

  ارسال نظرات
  نام
  آدرس پست الکترونیکی شما
  شماره تلفن:
  توضیحات
   
  خواندن کد امنیتی تغییر کد امنیتی
  کد امنیت
  تمامي حقوق سايت براي دانشگاه الزهرا ( س ) محفوظ است.