وزیر آموزش و پرورش در ششمین همایش بین‌المللی روان‌شناسی مدرسه مطرح کرد: لزوم مدیریت سنجیده دوگانه‌ها و تلفیق هوشمندانه با سلامت در شرایط فعلی/ مدرسه سیستم بهداشت روانی جامعه است

ارسال شده در تاریخ 1399/11/26
ساعت 01:22
وزیر آموزش و پرورش در ششمین همایش بین‌المللی روان‌شناسی مدرسه مطرح کرد: لزوم مدیریت سنجیده دوگانه‌ها و تلفیق هوشمندانه با سلامت در شرایط فعلی/ مدرسه سیستم بهداشت روانی جامعه است

دکتر حاجی میرزایی گفت: با بروز کرونا دوگانه‌های مختلفی بین سلامت با آموزش، اقتصاد و .‌.. در کشور شکل گرفت که مدیریت سنجیده این دوگانه‌ها و ایجاد یک تلفیق هوشمندانه بین آن‌ها با سلامت، اکنون یک مأموریت بسیار جدی در کشور است.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه الزهرا، دکتر محسن حاجی میرزایی وزیر آموزش و پرورش در ششمین همایش بین‌المللی روان‌شناسی مدرسه که امروز (شنبه 15 بهمن‌ماه) به میزبانی دانشگاه الزهرا در حال برگزاری است، گفت: اگر مدرسه را در کنار خانواده، اصلی‌ترین کانون تربیت کودکان بدانیم و تغییرات وسیع و عمیق را در مدرسه رقم بزنیم، برای تمامی حوزه‌ها و امور راهگشا خواهند بود.
وی با بیان اینکه روانشناسی بخش تفیک ناپذیر تعلیم و تربیت است، افزود: همه آنچه در تعلیم و تربیت شکل میگیرد، نمی‌تواند جدا از روانشناسی شکل گیرد لذا ما از یک پیوند عمیق و اساسی بین اهداف تعلیم و تربیت با روانشناسی صحبت میکنیم.
دکتر حاجی میرزایی با اشاره به پویایی فضای آموزشی و مخاطبان در مدارس ادامه داد: این نکته را نباید فراموش کنیم که ما هم در محیطی که کار میکنیم پویایی وجود دارد هم مخاطبین پویایی داریم. تحقق اهداف تعلیم و تربیت در یک محیط پویا ما را به سمت عمیق تر شدن در درک شرایط سوق می‌دهد؛ هرچه این درک عمیق تر و دقیق تر باشد، مسائل و معضلات در کشور به تبع آن کمتر و تحقق اهداف سریع‌تر خواهد بود.
وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه مدرسه یک سیستم بهداشت روانی جامعه است و بیشترین اختلالات روانی در این سن رخ می‌دهد، اظهار داشت: امروزه در نهاد تعلیم تربیت، طرح‌های بسیاری برای صیانت از دانش آموزان ارائه می‌شود که طرح مراقبت از دانش آموزان یکی از آن‎‎ها است البته باید به این نکته نیز توجه داشت که در مسیر تغییرات، تنها دانش آموز نیست که تغییر می‌کند بلکه روش‌ها، نوع ارتباط و معلمان نیز در این مسیر قرار دارند.
دکتر حاجی میرزایی با اشاره به واجهه غیر منتظره جهان با کرونا گفت: این ویروس در جهان یک پدیده جهانی و غیرمنتظره بود که همه ابعاد زندگی و بطور خاص نظام آموشی را تحت تاثیر قرار داد. ما در مواجهه با پدیده کرونا یکسری اثرات آشکار داریم و یکسری تبعات خاموش و پنهان که نگرش به این پدیده نیز در دوسطح است. یک سطح سطحی است که این موضوع را امری گذرا می‌بیند که براساس آن باید منتظر باشیم تا کرونا تمام شود و شرایط به حالت عادی بازگردد. نگاه دوم این است که کرونا را یک فرصت ویژه برای افزایش تاب آوری و فرصت انتخاب، کسب تجربیات نو در نظر می‌گیرد اما باید توجه کنیم که این فرصت گذرا است اما در کنار همه مصائب شرایطی را ایجاد کرده که ما می‌توانیم ساختارهای سنتی را بشکنیم و به سمت نوآوری حرکت کنیم.
وی با بیان اینکه در حال حاضر تعادل جدیدی در حال شکل‌گیری است، مطرح کرد: با بروز کرونا دوگانه های مختلفی بین سلامت با آموزش، اقتصاد و .‌.. در کشور شکل گرفت که مدیریت سنجیده این دوگانه‌ها و ایجاد یک تلفیق هوشمندانه بین آن‌ها با سلامت، اکنون یک مأموریت بسیار جدی در کشور است.
وزیر آموزش و پرورش گفت: طی یکسال اخیر و پیدایش ویروس کرونا، نظام آموزشی ما یک تکان بسیار محکم خورده است. امروز ما آموزش در بحران را مدیریت می‌کنیم و در غیاب آموزش حضوری به آموزش مجازی روی آورده‌ایم اما هیچ چیز جایگزین آموزش حضوری نیست. ما امروز نیازمند دانش روانشناسی برای حل مسائل کنونی و مدیریت حدود 1 میلیون معلم و بیش از 15 میلیون دانش آموز و شبکه گسترده آموزش و پرورش هستیم که تمیدواریم با یک نگاه علمی و بررسی دقیق، بتوان نواقص موجود را بر طرف کنیم و سبب بهبود مشکلات فعلی در این حوزه شویم.

ارسال کننده:
تعداد بازدید:358
تصاویر مرتبط:


  برچسب ها
  فیلم مرتبط
  فیلم مرتبط
  فیلم مرتبط
  صوت
  مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

  ارسال نظرات
  نام
  آدرس پست الکترونیکی شما
  شماره تلفن:
  توضیحات
  خواندن کد امنیتی تغییر کد امنیتی
  کد امنیت
  راهنمای جامع تلفن های دانشگاه الزهرا    آدرس: تهران، خیابان ده ونک، دانشگاه الزهرا ( س )
   
  کدپستی: 1993893973 تلفن: 982188044040+ فاکس: 982188035187+ رایانامه: pr[at]alzahra.ac.ir

  کلیه حقوق مادی و معنوی این پرتال برای دانشگاه الزهرا محفوظ است.