۱۳۹۸ سه شنبه ۲۹ مرداد
از اولین نمایشگاه اسناد آرشیوی و موزه‌ای دانشگاه الزهرا رونمایی شد
ارسال شده در تاریخ 1398/02/17
ساعت 14:21
به مناسبت روز اسناد ملی و میراث مکتوب مورخ 17 اردیبهشت 98 اولین نمایشگاه دانشگاه الزهرا در سالن شیشه‌ای طبقه همکف ساختمان خوارزمی توسط هیأت رئیسه دانشگاه رونمایی شد.
در این نمایشگاه اسنادی درخصوص گذشته دانشگاه الزهرا از سال 1343 زمان تأسیس مدرسه عالی دختران و پس از آن توسعه و تبدیل مدرسه به این دانشگاه با اسمهای متفاوت آن در طول سالها، احکام و عکس‌هایی از رؤسای پیشین دانشگاه، سربرگ‌های مورد استفاده، لوگوهای دانشکده‌ها، دانش‌آموختگان، کتاب‌های مورد استفاده، جزوات قدیمی مورد استفاده، مهر‌های قدیمی، اشیاء دیداری، شنیداری و آموزشی، جام‌های قهرمانی ورزشی، و اشیاء و اسناد متعدد و پرارزش تاریخی در اولین نمایشگاه به نمایش گذاشته شد که همگی نمایانگر قدمت دانشگاه الزهرا بود.
گرد آوری این اسناد از طریق؛ فراخوان‌هایی توسط روابط عمومی دانشگاه، بررسی مختصر بایگانی راکد دانشگاه ، بررسی و دریافت آرشیو ملی ایران و موارد صورت گرفت.
شایان ذکر است ایجاد مرکز اسناد آرشیوی و موزه دانشگاه الزهرا در آذر ماه 1397 مورد توجه و حمایت‌ سرکار خانم دکتر ملانظری ریاست محترم دانشگاه قرار گرفت و در دستور کار روابط عمومی وارد گردید. اقدامات اجرائی آن از همان تاریخ کلید خورد و در گام‌های متعددی تعریف و برنامه‌ریزی گردید.
گام اول: پیشنهاد تشکیل شورایی برای بررسی و برنامه‌ ریزی ایجاد مرکز موجود توسط ریاست محترم دانشگاه، که این پیشنهاد در هیأت رئیسه مطرح و مورد موافقت قرار گرفت. اعضای شورای مذکور متشکل از؛ سرکار خانم دکتر مهناز ملانظری، رئیس شورا، آقای دکتر سعید رضایی شریف آبادی، دبیر شورا و آقای دکتر علی رحمانی، خانم دکتر فاطمه کاتب، خانم دکتر ماندانا نوربخش، خانم دکتر معصومه کامران، ، آقای دکتر عزمی، آقای دکتر اسماعیل حسن زاده و خانم درخشانی از دیگر اعضاء شد. که تا کنون جلسات متعددی با دبیر شورا و دیگر اعضاء شورا تشکیل شده است. در این جلسات حیطه‌های کاری اعضاء بر اساس تخصص و اشراف آنها در دو بخش موزه و آرشیو اسناد تعریف گردید و مقرر شد هر کدام از اعضاء بتوانند برای بررسی های علمی و تخصصی و عملیاتی کردن تصمیمات و برنامه ها، کارگروه‌هایی متشکل از اعضاء هیأت علمی و یا دانشجویان تشکیل دهند.
برگزاری این نمایشگاه نتیجه تصمیمات این شورا در گام اول بود .
در گام‌های بعدی مواردی چون تهیه دستورالعمل، جایابی و بررسی فضا و امکانات مورد نیاز ، بررسی و تهیه نرم‌افزار آرشیوی، راهکارهای جمع آوری اسناد مربوط به دانشگاه ، بررسی بودجه و تشکیلات لازم و موارد دیگر پیش بینی شده است. ضمنا خانم دکتر ملانظری ریاست دانشگاه و شورای آرشیو تاکید نمودند که با توجه به فعالیت‌های پراکنده‌ی صورت گرفته قبلی، روابط عمومی اقدامات صورت گرفته پیشین را مورد بررسی قرار داده تا از اقدامات تکراری جلوگیری به عمل آید.
نمایشگاه اسناد آرشیوی و موزه دانشگاه الزهرا در هفدهم اردیبهشت مصادف با روز اسناد ملی و میراث مکتوب رونمایی شده است و از روز شنبه 21 لغایت 25 اردیبهشت ماه 1398 بازدید این نمایشگاه برای عموم دانشگاهیان آزاد است.
ارسال کننده:
تعداد بازدید:270
تصاویر مرتبط:


فیلم مرتبط
صوت
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن:
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
تمامي حقوق سايت براي دانشگاه الزهرا ( س ) محفوظ است.