۱۳۹۸ چهارشنبه ۳۰ مرداد
رونمایی از "سامانه های دانش بنیان پروژه هوشمند سازی دانشگاه و بهره برداری از نتایج چند چند پروژه تحول سازمانی" با حضور آقای دکتر نظرپور معاون اداری، مالی و مدیریت منابع وزارت علوم تحقیقات و فناوری
ارسال شده در تاریخ 1397/11/16
ساعت 00:26
سامانه‌های دانش بنیانِ؛ " هوشمند سازی دانشگاه و بهره برداری از نتایج چند پروژه تحول سازمانی " دانشگاه الزهرا (س) با حضور آقای دکتر نظرپور رونمایی شد
به مناسبت چهلمین سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی، از چندین سامانه‌ی دانش بنیان، با طراحی و پیاده سازی داخلی در دانشگاه الزهرا (س) با حضورآقای دکتر محمدتقی نظرپور معاون اداری، مالی و مدیریت منابع وزارت علوم تحقیقات و فناوری رونمایی گردید.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه الزهرا (س) روز دوشنبه 14 بهمن 97 دانشگاه الزهرا(س)، از "سامانه‌های دانش بنیانِ هوشمند سازی دانشگاه و چند سامانه دیگر با هدف نیل به برنامه‌های راهبردی و عملیاتی رونمایی گردید.
خروجی های کلان پروژه هوشمند سازی دانشگاه، چند پروژه تحول سازمانی و سامانه پایش و ارزیابی با حضوردکتر نظرپور معاون اداری مالی و مدیریت منابع وزارت علوم تحقیقات و فناوری، دکتر مهناز ملانظری، رئیس دانشگاه الزهرا، مهندس سعید رضایی، معاون مرکز هیات های امنا و هیات های ممیزه وزارت علوم تحقیقات و فناوری، دکتر یدالله اردوخانی، معاون پژوهشی و فناوری، دکتر علی رحمانی، معاون اداری و مالی، دکتر مهدی سیف برقی، معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی، دکتر سعید رضایی شریف آبادی، رئیس مرکز ارزیابی و پایش، آقای دکتر رضا عزمی، رئیس مرکز فناوری اطلاعات و ارتباطات ، دکتر آمنه خدیور،مدیر مرکز برنامه، بودجه، تحول اداری و بهره وری، دکتر جعفر باقری نژاد، رئیس دانشکده فنی و مهندسی، دکترغلامرضا سلیمانی امیری، عضو هیات علمی دانشگاه الزهرا برگزار شد.
سامانه های هوشمندسازی در راستای نیل به یکی از اهداف کلان برنامه راهبردی دانشگاه (توسعه زیر ساخت ها و مدیریت موثر منابع) و بر اساس اجرای برنامه عملیاتی جاری دانشگاه (هدف عملیاتی هوشمند سازی و بهبود سرویس های فناوری اطلاعات، استقرار، اصلاح و بهبود نظام ها و فرآیندهای سازمانی) طراحی و به مرحله بهره برداری رسیده اند.
پروژه های معرفی و رونمایی شده در دانشگاه الزهرا(س) همگی با تکیه بر توان داخلی دانشگاه به صورت بومی طراحی و اجرا شده اند.
نظرپور سامانه های رونمایی شده را گام موثری در راستای اقتصاد مقاومتی و ساخت ملی بر شمرد و ضمن تقدیر از دست اندرکاران و سازندگان دانشگاهی این سامانه ها، به ایشان توصیه کردند با تکمیل و توسعه آنها، سامانه ها را به دیگر دانشگاه‌ها معرفی کرده، در اختیار آنان نیز قرار دهند.
سامانه هایی که رونمایی شده در این نشست عبارتند از :
1- اپلیکیشن دانشگاهی طوبی: این سامانه یک برنامه کاربردی تحت موبایل (Mobile Application) است که از قابلیت پوشش کلیه ارتباطات دانشگاهی, پیام رسانی, مدیریت کلاسها و ... برخوردار می باشد و می تواند کلیه سامانه های دانشگاهی را به طرز یکپارچه ای تحت پوشش قرار دهد.
2- سامانه مدیریت ارتباط با مشتری CRM: این سامانه با هدف تکریم ارباب رجوع و ثبت نظرات و بازخوردهای کلیه مشتریان و ذینفعان دانشگاه ( اعم از دانشجویان, اعضای غیر هیأت علمی, اعضای هیأت علمی و ارباب رجوعان) درباره فرآیندها و خدمات دانشگاهی طراحی و پیاده سازی شده است.
3- سامانه هوش سازمانی (BI) و داشبورد مدیریتی: این سامانه با اتصال به کلیه سامانه ها و پایگاه های داده موجود, شاخص های کلیدی عملکرد (KPI) های دانشگاه را بازیابی کرده و در قالب گزارشات مدیریتی, در یک داشبورد مدیریتی آنلاین عرضه می نماید. از این پس کلیه مدیران می توانند شاخصهای آماری مورد نیاز خود را از طریق این سامانه گزارش گیری کنند. همچنین این سامانه در آینده نزدیک امکان تحلیل روند ، پیش بینی و داده کاوی در خصوص داده ها و اطلاعات دانشگاهی را خواهد داشت.

4- طراحی مجدد فرآیندها با استاندارد BPMN: پروژه مستندسازی و تحلیل فرآیندهای سازمانی در سه فاز شناسایی وضع موجود فرآیندها و طراحی آنها،تحلیل فرآیندها، باز طراحی و باز مهندسی فرآیند ها تعریف شده و طی مدت یک سال به انجام رسیده است.طراحی بیش از سیصد فرآیند دانشگاهی با استاندارد BPMN و تحلیل شکاف فرآیند ها و پیشنهاد برای تغییرات در فرآیندها با رویکرد الکترونیکی از جمله خروجی های این طرح است.
5- سامانه مدیریت مستندات و آرشیو دیجیتال: در این سامانه امکان ذخیره سازی و بازیابی کلیه اسناد و مدارک دانشگاه شامل اسناد، صورتجلسات، فرآیند ها، قوانین و مقررات،آئین نامه ها و ... به وجود آمده است.این سامانه به منظور مدیریت دانش آشکار سازمانی در دانشگاه الزهرا طراحی و پیاده سازی شده است.
6- سامانه مدیریت دانشKM: در این پروژه ابتدا سند جامع مدیریت راهبردی دانش و تجربه دانشگاهی به تدوین رسیده است، فرآیند ها و نظام مورد نیاز برای مدیریت دانش آشکار و دانش ضمنی سازمانی طراحی و در فاز بعدی در قالب یک سامانه نرم افزاری، پیاده سازی خواهد شد. شناخت انواع تجربه های دانشگاهی ،توسعه روش برای مستند سازی و بازیابی دانش سازمانی از جمله خروجی های این طرح است.
7- دسک تاپ مجازی (VDI): به منظور ایجاد زیر ساخت سخت افزاری لازم برای هوشمند سازی دانشگاه و با هدف صرفه جویی در هزینه ها تین کلاینت های TooThin که یک محصول سخت افزاری و نرم افزاری است طراحی و مورد بهره برداری قرار گرفته است.
8- سامانه پایش و ارزیابی برنامه عملیاتی و راهبردی دانشگاه:
این سامانه برای رسیدن به اهداف؛ تامین زیر ساخت های لازم برای انطباق با برنامه عملیاتی دانشگاه و فرایند پایش و ارزیابی، تسهیل در فرایند دریافت اطلاعات و مستندات عملکرد کلیه واحدهای سازمانی (88 واحد شامل کلیه گروه های آموزشی، دانشکده ها، پژوهشکده، مدیریت های حوزه ریاست، معاونتها و مدیریتهای تابعه و شعبه دانشگاه در ارومیه)، امکان ارزیابی عملکرد گروههای آموزشی و مقایسه عملکرد گروه های آموزشی در سطح دانشکده و دانشگاه، امکان گسترش سطوح ارزیابی (مشارکت حداکثری واحدهای ستادی و صف در فرایند پایش و ارزیابی برنامه عملیاتی) مورد بهره برداری قرار گرفت
ارسال کننده:
تعداد بازدید:381
تصاویر مرتبط:


فیلم مرتبط
صوت
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن:
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
تمامي حقوق سايت براي دانشگاه الزهرا ( س ) محفوظ است.