۱۳۹۸ چهارشنبه ۳۰ مرداد
ظرفیت، توانمندی و تمایل دانشگاه الزهرا(س) گامی اثرگذار در استانداردسازی و ترویج فرهنگ استاندارد
ارسال شده در تاریخ 1397/10/25
ساعت 19:04
استانداردسازی محصولات وخدمات دانش بنیان با استفاده از نتایج تحقیقات پژوهشگران، دستاوردی مهم برای جامعه است. جایگاه موثر سازمان ملی استاندارد در تداوم اقتصاد دانش بنیان و کار از یک سوی و ظرفیت توانمندی‌های اعضای هیات علمی، دانشجویان، پژوهشگران دانشگاه الزهرا از سوی دیگر می‌تواند موجبات هم افزایی‌ِ موثری برای به چالش کشاندن مسائل و دغدغه های سازمان ملی استاندارد در عرصه های ملی و بین المللی باشد.
از این روی، این نشست با همت و پی گیری های مستمر معاونت پژوهشی دانشگاه الزهرا با سازمان ملی استاندارد به منظور انعقاد تفاهم نامه در زمینه های مختلف علمی، پژوهشی و اقتصادی در روز سه شنبه 25 دی ماه 1397 در سالن همایش‌های بین المللی دانشگاه الزهرا برگزار شد.
این نشست با حضور دکتر مهناز ملانظری، رئیس دانشگاه الزهرا، مهندس نیره پیروزبخت، رئیس سازمان ملی استاندارد ایران ، معاونین ، رئیسان و مدیران دانشگاه و سازمان مذکور بود.
رئیس دانشگاه الزهرا ضمن سپاسگزاری از حضور سازمان ملی استاندارد در دانشگاه ، ارتباط با جامعه را یکی از محورهای اساسی در شعار امسال دانشگاه الزهرا برشمردند و شناخت نیازهای جامعه را رکن اصلی آن معرفی نمودند و بیان داشتند که در حال حاضر که بر اقتصاد مقاومتی تاکید بسیار می شود و تولیدات داخلی و ایجاد فضاَی رقابتی در زمینه تولید کالاهای داخلی مورد توجه و تاکید خاص قرار گرفته است ، ورود به حوزه استاندارد برای دانشگاهی که خود را مسئول تاثیرگذاری در این حوزه می‌داند، پررنگ‌تر می‌گردد.
دکتر ملانظری اظهار امیدواری نمودند که دانشگاه الزهرا(س) با تکیه بر توانمندی دانشجویان و اعضای هیات علمی در قالب تفاهم نامه با سازمان استاندارد، گام های مثبت و موثری را بردارد. به‌ویژه اینکه توسعه پایدار یکی از محورهای جدی‌ در برنامه راهبردی دانشگاه الزهرا است و در بحث پایداری نیز توجه به مسائل استاندارد گامی بسیار موثر است. بنابر این دانشگاه مقدمات انعقاد این تفاهم‌نامه را آماده کرده‌است که این تفاهم‌نامه صرفا کاغذی نباشد.
همچنین ایشان به معرفی برخی از فعالیت‌های ترویجی و زیرساختی استاندارد را که در سالهای اخیر در دانشگاه الزهرا صورت گرفته‌ پرداختند از جمله؛ هدایت و حمایت برخی از استادان برای دریافت پروانه کارشناسی استاندارد، تلاش معاونت فرهنگی و انجمن علمی دانشجویی در حوزه فرهنگ‌سازی استاندارد در بین جامعه دانشگاهی کشور و در نتیجه اخذ مجوز نشریه معیار با هدف فعالیتهای علمی دانشجویان برای ترویج فرهنگ استاندارد؛ حمایت های موثر معاونت پژوهشی از اساتید دانشکده علوم پایه برای استاندارد سازی آزمایشگاه‌ها، موفقیت یکی از اساتید دانشگاه برای دریافت استاندارد 17025 در آزمون‌های آزمایشگاهی شیمی تجزیه، عضویت استاد دیگر در کمیته وTC64 ، دبیری کمیته کدکس استادی از دانشگاه و فعالیت در تدوین استاندارد زعفران و موارد مشابه دیگر که همگی نمایانگر ظرفیت بالای دانشگاه الزهرا برای حضور موثر در این عرصه است.
وی در پایان زمینه هایی چون ؛ استاندارد سازی صنایع دستی، استاندارد سازی حوزه حلال (زمینه فقهی و حقوقی)، ارائه پایان‌نامه‌های دانشجویان در موضوع استاندارد، تربیت نیروی انسانی در حوزه استاندارد، برگزاری دوره‌های استاندارد برای مدیران و موارد مشابه را ظرفیت های دانشگاه را در این زمینه برشمردند.
سپس مهندس نیره پیروز بخت، رئیس سازمان ملی استاندارد ایران ضمن خوشنودی از این نشست بیان کردند؛ که نزدیکی‌های زیادی میان سازمان ملی استاندارد و دانشگاه الزهرا وجود دارد. ما به دانشگاه الزهرا به عنوان یک همکار نگاه می‌کنیم. این دانشگاه با توجه به رویکرد جمهوری اسلامی بر استفاده از ظرفیت خانوم‌ها می‌تواند نقش موثری در آینده کشور داشته باشد. این دانشگاه در حوزه‌های فنی و نظری و پایه وارد شده و این ویژگی باعث می‌شود که سازمان ملی استاندارد راغب شود که زمینه‌ی همکاری با دانشگاه الزهرا قدم بردارد.
رئیس سازمان ملی استاندارد نیز به مانند دکتر ملانظری تایید کردند که استفاده از ظرفیت استادان به عنوان کارشناس استاندارد امری لازم و حضور دانشجویان برای اشاعه فرهنگ استاندارد نقشی موثر است. بحث انجمن‌های دانشجویی استاندارد، اتفاقی مهم در تصمیم‌گیری در حوزه‌ سازمان بین‌المللی استاندارد است که در دانشگاه الزهرا از این موضوع استقبال خوبی شده است. گزارش‌های ارسال شده سازمان ایزو نشان می‌دهد نسل جوان پویای ایرانی در بسیاری از حوزه‌ها پیشگام هستند. فعالیت‌های استاندارد در دانشگاه الزهرا و علم و صنعت شتاب خوبی گرفت و این باعث افتخار ما بود.
مهندس پیروزبخت با بیان اینکه اکنون بیشترین تکیه سازمان ملی استاندارد روی فعالیت‌هایی است که در دانشگاهها انجام می‌شود، دانشگاه‌ها و استادان را بهترین همکاران خود و و هدف از انعقاد تفاهم نامه با دانشگاه ها را واگذار کردن بخشی از فعالیت‌های سازمان به دانشگاه‌ها، برشمردند. ایشان اظهار امیدواری کردند که انعقاد تفاهم نامه‌ با دانشگاه الزهرا باعث انجام پروژه‌های مشترک شود چرا که هر دو ظرفیت‌های خوبی دارند.
سپس تفاهم نامه همکاری بین دانشگاه الزهرا و سازمان ملی استاندارد بسته شد.
در انتها ریاست سازمان ملی استاندارد ایران و هیات همراه ایشان از نگارخانه هنر دانشگاه الزهرا(س) بازدید نمودند و از نزدیک با برخی از پدیدآورندگان این آثار هنری آشنا شدند . آنان این آثار را شایان توجه و تقدیر دانستند.

 
 
 
 
 
 
 
 
ارسال کننده:
تعداد بازدید:971
تصاویر مرتبط:

  • امضاء تفاهم نامه سازمان ملی استاندارد ایران و دانشگاه الزهرا(س)_0
  • امضاء تفاهم نامه سازمان ملی استاندارد ایران و دانشگاه الزهرا(س)_0
  • امضاء تفاهم نامه سازمان ملی استاندارد ایران و دانشگاه الزهرا(س)_0
  • امضاء تفاهم نامه سازمان ملی استاندارد ایران و دانشگاه الزهرا(س)_0
  • امضاء تفاهم نامه سازمان ملی استاندارد ایران و دانشگاه الزهرا(س)_0
  • امضاء تفاهم نامه سازمان ملی استاندارد ایران و دانشگاه الزهرا(س)_0
  • امضاء تفاهم نامه سازمان ملی استاندارد ایران و دانشگاه الزهرا(س)_0
  • امضاء تفاهم نامه سازمان ملی استاندارد ایران و دانشگاه الزهرا(س)_0

فیلم مرتبط
صوت
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن:
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
تمامي حقوق سايت براي دانشگاه الزهرا ( س ) محفوظ است.