۱۳۹۸ جمعه ۲ فروردين
بازدید رییس و معاون اتحادیه دانشگاههای فرانکوفونی از دانشگاه الزهرا
ارسال شده در تاریخ 1397/02/05
ساعت 14:30
دکتر ژان پل دوگودمر رییس آژانس دانشگاههای فرانکوفونی و دکتر هروه سبورن مدیر بخش خاورمیانه آژانس، به اتفاق دکتر ژان کریستف بونته رایزن علمی سفارت فرانسه در تهران، با هماهنگی مرکز همکاریهای علمی بین المللی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، بعدازظهر روز سه شنبه چهارم اردیبهشت ماه 1397 در محل مرکز همایشهای بین المللی دانشگاه الزهرا با مسئولان دانشگاه ملاقات نمودند. دکترسیف برقی معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه، دکتر عاطفه نوارچی رییس دفتر ریاست و روابط عمومی دانشگاه، دکتر پریچهر حناچی مدیر همکاریهای علمی بین المللی دانشگاه، دکتر محبوبه مباشری رییس دانشکده ادبیات، دکتر حجت اله جوانی معاون دفتر بین الملل دانشگاه، دکتر ناهید جلیلی مرند مدیر گروه زبان فرانسه، دکتر محمدرحیم احمدی رابط دانشگاه الزهرا در آژانس، و دوتن از اعضای هیات علمی گروه زبان فرانسه در این ملاقات حضور یافتند.

در این ملاقات که نخستین نشست رسمی مسئولان دانشگاه الزهرا با آژانس دانشگاههای فرانکوفونی پس از عضویت دانشگاه در آژانس در سال 2017 بود، ابتدا مدیر بین الملل دانشگاه الزهرا به میهمانان خوشامد گفت. سپس فیلم معرفی دانشگاه الزهرا به زبان فرانسه به نمایش درآمد. در ادامه پس از معرفی حاضران، دکتر دوگودمر، رییس آژانس دانشگاههای فرانکوفونی ضمن اظهار خوشحالی از حضور در دانشگاه الزهرا گفت: خوشحالیم که درحال حاضر تعداد هشت عضو ایرانی در آژانس داریم. وی افزود تعداد 850 دانشگاه از 110 کشور جهان به عضویت آژانس دانشگاههای فرانکوفونی درآمده اند. وی افزود: آنچه باعث شکل گیری آژانس شد بازشدن دریچه ای برای آشنایی با فرهنگهای ملل مختلف به زبان فرانسوی بود. اهداف اصلی آژانس دانشگاههای فرانکوفونی شامل ارتقائ کیفیت آموزش و پژوهش در دانشگاههای عضو، ایجاد زمینه های اشتغال دانش آموختگان، و گسترش ظرفیتهای آموزش عالی برای رویارویی با چالشهای اجتماعی و اقتصادی، و در نهایت کمک به صلح جهانی با بهره گیری از ظرفیتهای آموزش عالی است.

معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه با تایید دغدغه های آژانس، برافزایش رتبه بین المللی دانشگاه الزهرا تاکید نمود. وی با اشاره به انتخاب دانشگاه الزهرا به عنوان یکی از 16 دانشگاه برتر کشور برای ارتقا به رتبه 500 دانشگاه برتر جهانی، بازنگری برنامه های درسی از علم آموزی به سمت مهارت آموزی، و تربیت متخصصان تاثیرگذار در جامعه را از ضروریات آموزش دانشگاهی خواند.

مدیر بخش خاورمیانه آژانس نیز با ابراز خوشوقتی از عضویت دانشگاه الزهرا در آژانس، به برخی از برنامه های آژانس از جمله جابجایی دانشجو، افتتاح دوره های آموزشی مشترک، حمایت از ارائه رشته های درسی به زبان فرانسه، و حمایت از انجام پژوهش های زبان فرانسه اشاره نمود.

رییس دانشکده ادبیات دانشگاه الزهرا طی سخنانی به تعریف پروژه های مشترک بین اساتید الزهرا و دانشگاههای عضو آژانس، راهنمایی مشترک پایان نامه های دانشجویان زبان فرانسه و نیز اعطای فرصت مطالعاتی دکتری اشاره کرد. وی افزود: برگزاری تورهای فرهنگی دانشگاهی با هدف شناخت بیشتر فرهنگ دو کشور و نیز آشنایی نظریه های جدید و قدیم ادبی در دوکشور توسط دانشجویان و اساتید مفید خواهد بود.

مدیر گروه آموزشی زبان فرانسه با معرفی دپارتمان خود ابراز امیدواری کرد پیوستن دانشگاه الزهرا به آژانس زمینه را برای پدید آمدن افقهای جدید برای اساتید و دانشجویان فراهم سازد.

معاون مدیر بین الملل دانشگاه الزهرا نیز با تاکید بر استفاده از تجربیات مشترک دانشگاه الزهرا و دانشگاههای فرانسه، در راستای ایفای نقش دانشگاه ها در دنیا در جهت صلح و آرامش و ارتقای معنوی انسان ها و همچنین رویکرد ادیان به مسئله محیط زیست و یافتن زمینه مشترک در رابطه با رویکرد علمی در مطالعه ادیان پیشنهاد برگزاری مدرسه تابستانی در دانشگاه های عضو آژانس را مطرح نمود.

در پایان رییس آژانس دانشگاه های فرانکوفونی با ابراز خرسندی از بررسی موشکافانه موضوع، توجه به ارتقائ کیفیت آموزش عالی بیش از کمیت، آموزش با شیوه های خلاقانه ، استفاده از شیوه های جدید و آموزش از راه دور به ویژه در کشوری مثل ایران با تعداد بسیار زیاد دانشجو را موثر دانست. وی افزود: نقش ما ایجاد ارتباط بین اعضا و حل مشکلات است. استفاده از شبکه موجود برای نزدیک کردن دانشگاه ها به یکدیگر و ایجاد ارتباط بین اعضا با هدف هم پوشانی نیاز ها و امکانات و یافتن پاسخ های مناسب به پرسش های آموزش عالی جهانی از اهم وظایف آژانس است. اولویت بندی زمینه های متعدد همکاری با کمک آقای دکتر احمدی نماینده دانشگاه و حمایت ریاست محترم دانشگاه الزهرا انجام خواهد پذیرفت.

درپایان نشان یادبود دانشگاه الزهرا به میهمانان اهدا گردید.

ارسال کننده:
تعداد بازدید:139
تصاویر مرتبط:


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن:
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
تمامي حقوق سايت براي دانشگاه الزهرا ( س ) محفوظ است.